Senior Leadership Team

Mr James Pilgrim

Headteacher


Mr Adam Baxter

Deputy Headteacher

Behaviour and Culture Lead 

Mrs Katy Tough

Deputy Headteacher

Primary

Mr Mark McGarvie

Deputy Headteacher

Curriculum & Timetabling Computing

Assistant Headteacher

Primary

Assistant Headteacher

SENCO & ASDAN

Miss Emma Harris

Assistant Headteacher

DSL & Attendance

Heads of Department

Mr Jeremy Abrams

Head of Technology

Miss Laura Dolan

Early Years Foundation Stage Lead

Mrs Susanne Haines

Head of English

Mrs Lucy Holland

Head of Languages

Mrs Ellie Horton

Head of Humanities

Miss Stephanie Humphrey

Head of PE

Miss Pavni Laxman

Head of Business Studies

Mrs Erin Morley-Smith

Head of Art 

Mrs Sapna Sewell

Head of Science

Miss Emily Yates

Head of Maths & DofE Lead

Secondary Teaching Staff

Mr Nick Bates

Teacher of RE

Mrs Magaly Betts-Murphy

Teacher of Languages

Miss Natasha Bhatti

Teacher of Geography

Miss Chelsea Browne

Teacher of PE

Miss Alex Cirigottis

Teacher of Maths

Teacher of Maths

Dr Natasha Henwood

Teacher of Science

Mr Harrison Holmes

Teacher of Science

Mrs Laura Holt

Teacher of Maths

Mr John Kennedy

Teacher of Languages

Mrs Dawn Latham

Teacher of PE

Teacher of English

Miss Clare Randell

Teacher of English

Mr Jamie Risebrow

Teacher of Maths

Mr Andrew Sewell

Teacher of Science

Mrs Kat Simpson

Curriculum Lead of History

Mrs Kimberlee Stammers

Teacher of PE

Mr Josh Tyerman

Teacher of History

Miss Claire Williams

Teacher of English

Mrs Danielle Whittle

Teacher of Art & DT

Primary Teaching Staff

Miss Laura Dolan

Foundation: Potter

Miss Rebecca Sproson

Year 1: Seacole

Mrs Rebecca Wightman

Year 2: Gandhi

Miss Zoe Levy

Year 3: Curie

Mrs Katy Tough

Year 3: Curie

Mr Stephen Brooks

Year 5: Da Vinci

Mrs Leanne Maddocks

Year 6: Mandela

Business & Administration Team

Mrs Claire Hailstone

Strategic Operations Lead

Mrs Janet Bunce

Secondary Office Administrator & Receptionist

Miss Clare Burns

Data Manager

Mrs Mel Circuitt

Primary Office Administrator & Receptionist

PA to Headteacher & Office Administrator

Attendance Officer

Finance & Pupil Administrator

Mrs Sarah Nye

Exams Officer

Miss Julie Posiak

Pupil Services Administrator & Assistant Medical Lead

Mrs Jess Walters

Pupil Services Administrator & Medical Lead

Mrs Catherine Zamojski

Finance Manager & Primary Operations Lead

Teaching Assistants

Secondary HLTA

Mr Craig Warne

Learning Support assistant

Mrs Donna Wells

Primary HLTA, Deputy SENCO

Mrs Jo White

Primary HLTA

Primary Teaching Assistant

Primary Teaching Assistant

Primary Teaching Assistant

Primary Teaching Assistant

Mrs Fawziyah Khanam

Primary Teaching Assistant

Primary Teaching Assistant

Mrs Jeannette Van Oijen

Secondary Teaching Assistant

Mrs Wendy O’Neill

Secondary Teaching Assistant

Mrs Elisabeth Scott

Secondary Teaching Assistant

Mrs Gill Snook

Primary Teaching Assistant

Mrs Lianne Tyers

Primary Teaching Assistant

Support Staff

Mrs Sue Armitage

Safeguarding Support

Ms Lesley Asare

Pupil Mentor

Behaviour Support Assistant

Library Co-ordinator

Mrs Joanne Stone

Safeguarding Administration Assistant

Technicians

Reprographics & Display Technician

Mr Andrew Macdermott

Art Technician

Science Technician

Senior Science Technician

Site Supervisor

Mr Mark Nichol

Assistant Site Supervisor